Fransa’nın Macon kentindeki Türk camisi yakılmak istendi

Ecrit par Engin, 2015-04-27 19:29:18


Fransa’nın Macon kentindeki Türk camisi yakılmak istendi

Engin Akgürbüz / Fransa (DHA)

27 Nisan 2015

Türk camisine şok saldırı

Fransa’nın Macon kentindeki Türk camiye kundaklama girişiminde bulunuldu. Dün yapılan kundaklama teşebbüsü alevler büyümeden söndürüldü. Caminin güvenlik kameralarının saniye saniye kaydettiği saldırı sabah saat 4.07 sularında meydana geldi.

Yürüyerek caminin yan bölümüne geldikleri görülen saldırganlar, caminin iki penceresine ellerindeki benzin bidonunu boşaltıp yanlarında getirdikleri kağıt parçalarını serpiyorlar, daha sonra döktükleri benzini ateşleyerek olay mahallinden koşarak uzaklaşan iki saldırgan, yaklaşık 17 dakika sonra alevlerin binayı sarmadığını görerek geri dönüyorlar ve alevlerin tekrar canlanması için üzerine caminin ön tarafında bulunan plastik sandalyelerden koyuyorlar.

Büyük bir şans eseri olarak büyümeyen alevlerin sabah namazı için camiye gelen iki vatandaş tarafından üzerlerine basılarak söndürüldüğünü belirten DİTİB M ?con dernek başkanı İsmail Serin, polise şikayette bulunduklarını ve saldırının yüksek çözümlü ve karanlıkta çekebilme özelliğine sahip olan kameralar tarafından çekilen videosunu verdiklerini söyledi.

Lyon Türkiye Başkonsolosu Hilmi Ege Türemen’i ve Macon belediye başkanı Jean-Patrick Courtois’i telefon ile arayarak haber verdiğini söyleyen başkan İsmail Serin, hem Hilmi Ege Türemen’den hem de Belediye başkanından her türlü yardım sözünü aldığını belirtti.

Olay yerinde incelemeler yapıp videoyu izledikten sonra o sırada dernekte bulunan vatandaşlara açıklama yapan Lyon Başkonsolosu Hilmi Ege Türemen öncelikle geçmiş olsun dileklerini iletti.

"İZİN VERMEYECEĞİZ"

Olaydan haberdar olduktan hemen sonra olay mahalline geldiğini belirten Başkonsolos, hiçbir şekilde kabul etmeyeceklerini belirttiği olayı Macon belediye başkanı ve polis yetkilileri ile ele aldığını söyledi ve artık Fransa’nın bir parçası olmuş Türklerin bu şekilde hedef alınmalarına hiçbir şekilde izin vermeyeceklerini açıkladı

Dernek binasının pervasızca yakılmak istendiğini açıklayan Hilmi Ege Türemen saldırganların polis tarafından ivedilikle yakalanmalarını beklediğini söyledi, video görüntülerinin gayet net olduğunu, saldırganların yüzlerinin çok açık bir şekilde belli olduğunu belirtti.

Vatandaşlardan 2015 senesinde yapılabilecek provokasyonlara kapılmamalarını belirten Başkonsolos, Macon’da yaşayan Türklerin entegrasyon konusunda çok başarılı olduklarını hatırlattı.

Devletin, Dışişleri Bakanlığının vatandaşların arkasında olduğunun altını çizen Hilmi Ege Türemen Dernek Başkanı İsmail Serin’e bir kere daha geçmiş olsun dileklerini iletti.

SALDIRILAR ARTTI

2015 senesini başından bu tarafa Türk diplomatik temsilciliklerinin yanı sıra Türk asıllı vatandaşların ticarethanelerine ve Türk derneklerine yapılan saldırıların sayısı oldukça arttı.

Olayı kimlerin yaptığının ancak polis anketinden sonra belli olacağını söyleyen dernek başkanı İsmail Serin şu anda kimseden şüphelenmediklerini belirtti.

Plan du site | RSS 2.0 | Copyright Turquie News 2006-2017 | Mentions l�gales |

Visiteurs connectés : 45