Atina’dan geri çevrildiler

Ecrit par Engin, 2015-01-09 22:45:15


Atina’dan geri çevrildiler

“Ermeni Soykırımı emperyalist bir yalandır” demek ve Yunan Parlamentosu’nun bu konuda aldığı kararı protesto etmek için Atina’ya giden Talat Paşa Komitesi üyesi 13 Türk Yunanistan’a sokulmayarak havalimanından geri çevrildi.
Yunanistan Parlamentosu’nun sözde Ermeni Soykırımını ret veya inkar edenlere karşı para ve hapis cezasını öngören yasayı kabul etmesi üzerine Türkiye’nin soykırımı yapmadığını ifade etmek ve bu kararı protesto etmek için bu sabah 09.30’da Atina’ya giden Talat Paşa Komitesi üyeleri Yunanistan’a sokulmadı. 13 Türk saat 15.00’de tekrar Türkiye’ye gönderildi. Komite üyeleri Atatürk Havalimanı’nda İşçi Partili bir grup tarafından bayraklarla ve "Mustafa Kemal’in Askerleriyiz" sloganıyla karşılandı. Komite üyeleri adına bir açıklama yapan İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Naci Beştepe şunları söyledi :

“ Atina Havalimanı’nda bizi diğer yolculardan ayırıp polisin küçük bir odasına aldılar. Hepimizin teker teker ifadelerini aldılar. Sonra basın açıklamamızı nerede yapacağımızı sordular. Otelde mi yoksa meydan da mı ? Yapacağımız soruldu. Otelde basın açıklaması bizim hiçbir açıklamamızda yoktu. Yani otelde basın açıklaması konusu sadece orada Türk Büyükelçiliği yetkilileri tarafından daha önce Atina’ya giden arkadaşlarımızla görüşüldü. Bu konu karşımıza Yunan polisi tarafından da çıkarıldı. Biz bu konuda bir şey söylemeden Yunan polisinin ’Otelde mi yoksa meydan da mı ?’ sorusunu sorması şu anlama geliyor. Bizim Atina’ya kabul edilmememiz ve sınır dışı edilmemiz de Yunan makamları kadar Türk Büyükelçiliği’nin de rolü vardır. Türk Büyükelçiliği’ni ve bu çerçevede Dışişleri Bakanlığı’nı Talat Paşa Komitesi adına şiddetle kınıyorum. Basit bahanelerle içeriye alınmadık. Önce belgelerimizin yetersiz olduğu ifade edildi. Açıklama yapacağımız meydanda 20 kadar Ermeni’nin beklediğini bahane ettiler. 20 kişi için Yunan Devleti bizim emniyetimizi sağlayamıyorsa vah o Yunan Devleti’nin haline. Bize basın açıklaması yaptırmamaları şunu gösteriyor ; Yunan Parlamentosu’nda alınan kararın yasa dışı olduğu anlaşılıyor. Bunun için bizi almadılar.”

Naci Beştepe daha sonra Atina’da okumak istedikleri ancak geri gönderildikleri için okuyamadıkları basın açıklamasını Atatürk Havalimanı’nda okudu ve Yunanistan Parlamentosu’nun 9 Eylül 2014 tarihinde aldığı kararın hukuksuz olduğunu bu kararı reddettiklerini belirterek şunları söyledi :

“Türk Ulusu soykırım yapmamıştır, yalnızca vatanını savunmuştur. Bu emperyalist bir yalandır. Bu tarihçilerin araştıracağı bir konudur. Bu kararın kaldırılmasını talep ediyoruz. Bu karar Türk-Yunan dostluğunu temsil eden Atatürk ve Venizelos’un ruhlarını rahatsız eder. Yunan halkına selam ve sevgilerimizi sunuyoruz.”
Faik KAPTAN-Murat ÇAKIR/İSTANBUL,(DHA)

Plan du site | RSS 2.0 | Copyright Turquie News 2006-2017 | Mentions l�gales |

Visiteurs connectés : 79