Fransa ile Türkiye arasında bulutlar tekrar kararıyormu?

Ecrit par Engin, 2013-04-16 14:05:17


Engin Akgürbüz

Fransa’nın hatırı sayılır ekonomi dergilerinden Challenges, Fransa ile Türkiye’nin arasının tekrar açılabileceğini iddia etti.

Ermeni dosyasının Fransız ulusal meclisinin gündemine haziran yada temmuz aylarında tekrar gelebileceğini yazan dergi. Fransız patronların endişeli olduklarını dile getirdi.

2000li senelerden günümüze kadar Fransa-Türkiye ilişkilerini zehirleyen Ermeni dosyasının aslında 24 Nisan tarihinde Cumhurbaşkanı François Hollande tarafından ulusal meclisin gündemine getirilmek istendiğini yazan Chalenges dergisi gazetecisi Vincent Lamigeon, bu anonsun haziran yada temmuz ayına ertelendiğini, bu durumunda Fransa Ermeni derneklerini sinirlendirdiğini yazdı.

"Ermeni soykırımı inkarına ceza" yasasının Cumhurbaşkanı François Hollande’ın seçim kampanyasında söz verdiği gibi tekrar ulusal Meclis gündemine getirilmesi için Ermeni Derneklerinin Kapalı kapılar ardında çok büyük bir baskı uyguladiklarını açıklayan Vincent Lamigeon, Türk diplomasisininde boş durmadığını ve böyle bir kanunun tekrar gündeme getirilmesi durumunda iki ülke ilişkilerinin bir daha düzelmemek üzere bozulacağını Fransız siyasilere anlattıklarını yazdı.

FRANSIZ SANAYİCİLER TEDİRGİN

Türkiye’de yapılması planlanan Termo nükleer santraller, hava savunma sistemleri, İstanbul’da yapilması planlanan senelik 150 milyon yolcu kapasiteli havalimanı, Airbus uçaklar, yapılacak yollar, köprülerden pay almak isteyen Fransız sanayiciler Ermeni dosyası için planlanan yeni yasa tasarısının kendilerini çok tedirgin ettiğini bu defada dile getirdiler, "Hâtira" yasalarının çıkartılıp cıkartılmaması politikacıları ilgilendiren bir durum, ama böyle bir yasanın çıkartılması Fransa’nın Türk pazarındaki konumunu oldukça kötü bir şekilde etkileyecektir dediler.

AB parlamentosu 2008 senesinde almış olduğu bir "çerçeve" kanun ile AB ülkeleri içinde soykırımların inkarını önlemek ve ırkçılığın önüne geçmek için AB’ye üye ülkelerden bu çerçeve kanunu kendi yasalarına

uygulama direktifi vermişti, bir çok ülke bu çerçeve kararı kendi ulusal yasalarına uygularken "uluslar arası bir mahkeme tarafından kabul edilmiş soykırımların inkarı" formülünü kullanmış ve böylece sözde Ermeni soykırımı bu kanunun dışında kalmıştı.

İki ülke arasındaki ilişkileri zehirleyen bu konunun 16 Nisan salı günü, Fransa’da resmi ziyarette bulunan başbakan yardımcısı Bülent Arınç ve Fransa dış işleri bakanı Jean-Yves Le Drian arasında yapılacak toplantıda ele alınacağını yazan Challenges dergisi, Türk tarafının bu konudaki hassasiyetlerini gayet açık bir dille Fransa’ya anlatacaklarını belirtti.

Ermenilerin Akil grubu

Diğer taraftanda Le Monde gazetesinin Türkiye muhabiri Guillaume Perrier ile Le Figaro gazetesinin Türkiye muhabiri Laure Marchand’ın beraber yazdıkları "Türkiye ve Ermeni fantomu" isimli sözde Ermeni soykırımını ve Türkiye’nin bu sözde soykırım üzerine inşa edildiğini anlatan romanları ile Fransa’da medya turuna çıkmaları ise akıllara "iki muhabir Ermeni diyasporası tarafindan akil insanımı tayin edildiler" sorusunu getirdi.

Collectif Van, UGAB dernekleri gibi aşırı milliyetçi ve ırkçı Ermeni kuruluşları ve Fransız televizyonlarında tüm Türkleri soykırım yapmak ve bunu inkar etmekle suçlayan iki Fransız muhabir en son olarak France 24 kanalında Türkiye’nin sözde Ermeni soykırımını kabul ederek Ermeni mallarını geri vermeye çağırdı.

Çankaya köşkü bile Ermenilerin malıdır diyen Guillaume Perrier ve Laure Marchand, durumun böyle olduğunu gösteren belgeleri Kanada’da yaşayan Ermenilerin elinde gördüklerini iddia ettiler.

Türk halkının tarihi bilmediğini söyleyen Laure Marchand artık "Türkiye’de resmi tarihin yıkılma zamanı gelmiştir" dedi.

Türkiye halkının beşte birinin kürt olduğunu, kürtlerin sözde Ermeni soykırımını tanıdığını ve bu konuda en ileride olan siyasi partinin BDP olduğunu iddia etti.

en relation
Plan du site | RSS 2.0 | Copyright Turquie News 2006-2017 | Mentions l�gales |

Visiteurs connectés : 45