Ermeni asıllı avukatın açılımı “ Ne Mutlu Türküm Diyene”

Ecrit par , 2013-04-09 16:06:44


Kastamonu’da doğup büyüyen Ermeni asıllı Avukat Keğam Karabetyan, “Türk milletinin birlik ve beraberliğini yürekten savunan bir Türk vatandaşıyım. Ben, “Ne mutlu Türküm diyene” demekte ısrarlıyım dedi.

Ermeni asıllı Avukat Keğam Karabetyan, doğup büyüdüğü Kastamonu’daki köyünde Türk ve Ermeni ailelerin kurduğu samimi komşulu ilişkilerinin güzelliklerini hala yaşadığını söyledi. Kastamonu’nun Hacıbey köyünde 1942’de dünyaya gelen Keğam Karabetyan, vatani görevini yaptıktan sonra memleketi Kastamonu’da avukatlık yapmaya başladı. Halen Kastamonu’da yaşayan Karabetyan, “Tahsil hayatımda bir gün bile ‘Sen Ermenisin’ lafını duymadım. Ayrımcılık nedir yaşamadım” dedi Keğam Karabetyan Kastamonu’daki yaşamını şöyle anlattı.

BİRLİKTE YAŞADIK

“Gerek yılbaşında, gerek paskalyada Müslüman köylülerimiz bize misafirliğe gelirlerdi. Aynı sofrada dostluğun, komşuluğun güzelliklerini yaşardık. Ramazan ve Kurban Bayramını da kutlamaya giderdik. Ne bir münakaşa ne de kavga oldu. Biz bu güzellikler içerisinde büyüdük. Bu ülke hepimizin. Kökeni değişik olan insanlar var ama bu ülkede yaşamak onur ve mutluluk verici. Bende Türkiye Ermenisi olmaktan gurur duyuyorum. Ulu önder Atatürk’ün bizlere bıraktığı bu güzel topraklarda Türk milletinin birlik ve beraberliğini yürekten savunan bir Türk vatandaşıyım. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi üyesi ‘Ne mutlu Türküm diyene’ denmesinin ayrıma neden olduğunu söylüyor. Ama ben ‘Ne mutlu Türküm diyene’ demekte ısrarlıyım.”
Yediği ekmeğin, içtiği suyun, kokladığı havanın kıymetini bilen bir kişi Avukat Keğam Karabetyan yani adam gibi adam. Fazla yoruma gerek yok. Kör gözlerin, sağır kulakların, vicdanını ve aklını kiraya verenlerin duyması gereken bir sestir.

Bilal Dündar
Kocaeli Gazetesi : 05.04.2013 Köşe Yazısı

en relation
Plan du site | RSS 2.0 | Copyright Turquie News 2006-2017 | Mentions l�gales |

Visiteurs connectés : 105