Ermenistan’in Bern güyükelçisi’nin iddialarına dışişlerinden yanıt: "Temelsiz ve anlamsız Ithamını şiddetle reddediyoruz"

Ecrit par Hakan, 2013-04-02 15:01:41


DHA DIŞ HABER - İsviçre’nin Fribourg kentinde yapılan uluslararası film festivalinin onur konuğu olarak davet edilen Ermenistan’ın Bern Büyükelçisi, Ermeni Kökenli Fransız Şarkıcısı Charles Aznavour, İsviçre’nin RTS televizyonu ile yaptığı bir röportajda sunucunun "Ermenistan kelimesi Türklerde şok etkisi yapıyor" sözüne "Sadece Ermeni değil Yunan kelimesi de aynı etkiyi yapıyor. Türk başbakanı bir gün ’Ermenilerden ve Yunanlardan nefret ediyorum’ dedi" diyerek yanıt vermişti. Aznavour’un sözlerine Dışişleri Bakanlığı’ndan yanıt geldi.

Programda Aznavour, sunucunun, "Türkler ile olan ilişkilerinizde çok güzel bir sözünüz var, ’Ermenilere yapılan soykırımın unutulmaması aynı zamanda Türklere karşı kin duyulmaması gerekir’ diyorsunuz" sözü üzerine, ’soykırım’ kelimesinin kendisi için bir önemi olmadığını; Türkiye’den, tarihi olayların tanınmasını ve Ermenistan ile olan sınırın açılmasını arzu ettiğini söylemişti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü tarafından bu sözlere şu şekilde yanıt geldi:

"Charles Aznavour’un sözkonusu iddiasının nereden kaynaklandığı anlaşılamamıştır. Temelsiz ve anlamsız bu ithamı şiddetle reddediyoruz. Türk halkı Ermeni ve Rum halklarıyla uzun bir birlikte yaşama tecrübesine sahiptir. Tarihten husumet çıkarmanın yanlışlığını her zaman vurgulaya gelmekteyiz.

Öte yandan, dünyaca tanınan bir sanat insanı ve bir entelektüel olarak Charles Aznavour’un Türk-Ermeni ilişkilerinin normalleştirilmesi konusunda fikirler geliştirmesini, önerilerde bulunmasını olumlu karşılıyoruz. Tespitlerinin bazılarına katılmasak da iki halkın birbirini daha iyi anlaması, tarihi olayların daha iyi anlaşılması ve barışçı bir ortak gelecek kurulması için doğru yöntemin diyalog, empati ve adil hafıza çalışmalarından geçtiğine inanıyoruz"

Plan du site | RSS 2.0 | Copyright Turquie News 2006-2017 | Mentions l�gales |

Visiteurs connectés : 46