Fransa Ulusal meclisinde Azerbaycanlılara linç girişimi

Ecrit par Engin, 2013-02-26 19:49:28


Haber / Engin Akgürbüz / Lyon/ DHA

Fransa Ermenileri, Fransız ulusal meclisinde Sumget olayları ve Dağlık Karabağ sorunu ile ilgili yaptıkları bir toplantıda soru soran ve “bugün Hocalı katliamının yıl dönümü” diyen iki Azerbaycan vatandaşını dövdüler.

Azeri ve Türk düşmanı ırkçı Ermeni partisi “Federation revolutionnaire Armenienne Dasnaksutyun” üyesi 40 kadar Ermeni, konuşmayı dinlemeye gelen ve 26 şubatın Hocalı katliamının yıldönümü olduğunu hatırlatmak isteyen Mirvari Fataliyeva ve Vüsal Hüseynov’u linç etmeye kalktılar.

Bayan arkadaşını korumaya çalışırken çok dayak yiyen Vüsal Hüseyinov’un iç organlarının hasar görmüş olmasından korkulduğunu bildiren Azerbaycan büyük elçisi aynı zamanda Azeri gencin bir çok kaburga kemiğinin kırıldığını açıkladı.

Saldırganlar Vüsal Hüseyinov’u linç etmekle meşgulken salondan çıkmayı başaran Mirvari Fatalyeva ise can havliyle yandaki bir salonda toplantı halinde bulunan Sarkozy hükumetinin eski bakanlarına sığındı, “Ermeniler bizi linç” ediyor diye haykıran Mirvari, eski bakanlar sayesinde hayati bir tehlikeden kurtuldu.

Ermenilerin yaptığı toplantıya “sözde Yukarı Karabağ devleti” Fransa temsilcisi Hovhannes Kevorkian, Ermenistan Fransa büyük elçisi Viken Tchitetchian, sözde Yukarı Karabağ devleti eski dışişleri bakanı Georgi Petrossyan, Fransa Val de Marne bölgesi milletvekili René Rouquet, Fransa Loire bölgesi milletvekili François Rochebloine, Irkçı ve Türk düşmanı Ermeni partisi Dasnaksutyun batı Avrupa temsilcisi Mourad Papazian ve 40 kadar aktivist ve Daşnak sempatizanı katıldı.

Fransız milletvekillerinin olayı “sadece” seyretmeleri kafaları karıştırdı

DHA ya konuşan Mirvari Fatalyeva yarın adli tıptan rapor alıp bu korkunç saldırıyı Fransız mahkemelerine taşıyacaklarını söyledi.

Toplantıya katilan Fransız milletvekilleri ise sorularımızı cevapsız bıraktılar.

Fransa Ulusal Meclisi salonunda toplanti. Konusan Mourad Papazian

en relation
Plan du site | RSS 2.0 | Copyright Turquie News 2006-2017 | Mentions l�gales |

Visiteurs connectés : 104